Maj 2021
Warto z dziećmi rozmawiać na temat sposobów komunikowania się. Uważam, że już od najmłodszych lat powinny wiedzieć jak się do siebie zwracać.
Kryteria Sukcesu
1. Nazywam emocje.
2. Wykonuję notatkę.
3. Posługuję się językiem żyrafy.
Język szakala i język żyrafy.
Oba schematy powstały w oparciu o model Porozumienie bez Przemocy według Marshalla B. Rosenberga, założyciela międzynarodowego Centrum non-profit.
Rosenberg używa w komunikacji imterpersonalnej terminów język żyrafy i język szakala. Chce w ten sposób pokazać dwa przeciwstawne modele komunikacji stosowane w życiu zawodowym, rodzinnym i towarzyskim.
Żyrafa jest symbolem "mowy serca". To zwierzę spośród wszystkich ssaków, ma największe serce w stosunku do swojej masy ciała. Poza tym jej długa szyja pozwala na dokładne obserwacje.
ŻYRAFA
- obserwuje sytuację,
- nie osądza, nie krytykuje,
- jest empatyczna,
- kieruje się sercem,
- wypowiada się w liczbie pojedynczej, mówi JA.
Szakal chętnie dominuje, przekonuje otoczenie o swoich racjach. W czasie rozmowy przykleja etykietę każdemu z obecnych. Jego rozumowanie opiera się na stereotypach. Mówi ci, co robisz źle. Wie jaką masz osobowość i z jakimi problemami się zmagasz. Mówi ci co masz robić, narzuci swoje zdanie.
SZAKAL:
- krytykuje,
- ocenia według własnego punktu widzenia,
- narzuca własne zdanie,
- obwinia siebie i innych.
-
1. Chciałabym, abyś posprzątała pokój.
2. Pochowajmy zabawki, a później pójdziemy na spacer.
3. Boję się, że się spóźnimy do szkoły. Ubierz się szybko i wychodzimy.
1. Jaki tu bałagan, czy ty nie potrafisz nigdy posprzątać?
2. Nigdzie nie pójdziemy, jeśli nie posprzątasz.
3. Pospiesz się, przez ciebie znów się spóźnimy. Czy ty zawsze musisz się guzdrać?!
"Każdy z nas posługuje się obydwoma językami – zarówno szakal jak i żyrafa są z nami codziennie. Marshall B. Rosenberg stwierdził, że szakal to tak naprawdę żyrafa z językowym problemem." Po prostu szakal nie potrafi nazwać uczuć i sobie z nimi poradzić.